WOŁGA KLUB POLSKA Strona Główna WOŁGA KLUB POLSKA
Strona i Forum dla wszystkich miłośników i właścicieli aut marki Wołga

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Układ chłodzenia - zapchana chłodnica.
Autor Wiadomość
ralphi 
Administrator
GAZ-21 1968r.

Wysłany: 2016-03-22, 12:40   Układ chłodzenia - zapchana chłodnica.

Zawiozłem chłodnicę do naprawy i okazało się, że cała zapchana. Gość powiedział że syf idzie z bloku, więc czas na płukanie układu. Jakieś sugestie?

dodo88 

Wysłany: 2016-03-22, 13:57   

wydaje mi się ze plukac i jeszcze raz plukac... najlepiej wywołać przy tym jakieś cisnienie w układzie chłodzenia np.sprężonym powietrzem.
ogólnie ja bym zastosował przed plukaniem takie kapsułki jak mamy do prania które usuwaja tłuszcz lub czyszcza układ z kamienia (może to śmieszne ale skuteczność jest). W pracy tak praktykujemy gdy np.ulegnie uszkodzeniu chłodnica oleju i ten dostanie się do układu chlodzacego, wtedy po naprawie układ zalany jest woda i taka kapsulke aplikujemy do zbiornika z płynem chlodzacym a po przejechaniu kilkudziesięciu km układ jest ponownie plukany -do skutku.

Jakub 

Wysłany: 2016-03-24, 10:03   

Chłodnica kwalifikuje się raczej do wymiany. Z moją było to samo- cała zapchana syfem. Dodanie czyścika skończyło się tak, że zrobiła się jak sito.

JAWOS 

Wysłany: 2016-03-24, 10:26   

stawiał bym że po czyszczeniu stanie się tak jak Jakub pisze Ralphi jak robili ci remont silnika nie przeglądali ??

[ Dodano: 2016-03-24, 10:30 ]
mam taki odkamieniacz z pracy dość mocno penetrujący tylko nie wiem czy ci go polecić bo miałem kranik z moplika zatkany włożyłem go na 20 min do tego to z kranika zostały tylko miedziane rurki resztę zeżarło także lepiej chyba nie ryzykować

dodo88 

Wysłany: 2016-03-24, 17:27   

Ja miałem tutaj na myśli tylko jakiś środek bezpieczny używany do odkamieniania pralek czy coś, jakiś 'calgon'. One są raczej bezpieczne skoro są stosowane w sprzętach domowego użytku,gdzie układy są z różnych tworzyw i szuczelnień.

Co do chłodnicy -to możliwe,że jeżeli by wyczyściło cały układ to i mogły by znaleźć się w niej dziury ale nie wiem w jakim stanie masz chłodnicę.

W każdym razie ja bym takiego środka napewno użył gdybym miał potrzebę...-być może jeszcze o tym nie wiem ;)

Jakub 

Wysłany: 2016-03-24, 17:47   

Z chłodnicą "Wołgi" jest tak, że jest ona wykonana z miedzi. Czyli teoretycznie nie powinien jej ruszyć żaden kwas nieutleniający, więc bezpiecznie można lać octowy czy nawet solny.
Teoretycznie, bo praktycznie jest tak, że ta miedź jest jeszcze czymś połączona.
A połączona jest cyną, która jako metal jest dość reaktywna. I użycie kwasu spowoduje rozpuszczenie zarówno złogów kamienia kotłowego jak i spoidła chłodnicy. Użycie octu może pomóc usunąć część złogów kamienia, usuwając przy tym niewielką część cyny- przynajmniej teoretycznie tak powinno być.

No i kolejna ważna sprawa- kamień kotłowy może zasklepiać dziurki, które zapewne pojawiły się w chłodnicy w ciągu 50 lat eksploatacji.

A Calgon nic nie da, bo on zapobiega osadzaniu się kamienia kotłowego, a nie go rozpuszcza.

ralphi 
Administrator
GAZ-21 1968r.

Wysłany: 2016-03-24, 21:40   

Jawos remontu silnika nie robiłem, na razie jest ok ;-)
Co do chłodnicy to została wyczyszczona i połatana. Przepłukałem cały układ, sporo syfu wyleciało. Pojeżdżę i powtórzę operację. Zresztą w instrukcji jest, że powinno się to robić 2 razy w roku. :lol:

mika_dlugi 
mika_dlugi

Wysłany: 2016-04-01, 16:59   

panowie jaką chłodnicę mogę użyć jako zamiennik do gaz 24, jaka najprędzej podejdzie, od czego??

Jakub 

Wysłany: 2016-04-02, 22:17   

Najlepiej poszukaj oryginalnej, przynajmniej bilans cieplny będzie dobry. A od czego możesz wstawić tymczasowo? Sugerowałbym się jakimś samochodem podobnej wielkości, o podobnym litrażu- Mercedes Beczka?

Szymon 
Biała Wołga

Wysłany: 2016-05-19, 14:12   

Chłodnica od uaza podejdzie do 24 ;-)

Paweł gaz 21 

Wysłany: 2018-11-23, 09:09   

Witam. Panowie pomocy!!😀 potrzebuje chłodnice i pompę wody do gaz 21 3 seriA. Lub od czego dopisuje chłodnice??? Z góry dzięki!!

tommek 

Wysłany: 2018-11-23, 19:46   

Cześć.
Pompa wody to UAZ, możesz pobawić się w wymianę łożysk i uszczelniacza, jeśli Ci się chce. Jeżeli natomiast chcesz kupić nową, to polecam żeliwne pompy starego typu. Te nowego typu, aluminiowe, są chińskie i niezbyt trwałe. Chłodnica wody też powinna podejść od UAZa, ma jednak inne mocowania na żaluzje. Spróbuj naprawić swoją, jeśli ją masz oczywiście.

Odpowiedz do tematu